21 sierpnia 2012
Sprawdź jak Fundusze Europejskie zmieniają kulturę w Szczecinie. Zapraszamy na krótki spacerek po wyselekcjonowanych projektach po mieście słynącym z zieleni i kwitnących magnolii.
Tam, gdzie nowoczesność spotyka się tradycją
Nasz spacer rozpoczynamy z okolicy Wałów Chrobrego, które witają wszytskich przyjezdnych. To tu rośnie nowoczesny budynek Filharmonii. Już wkrótce szczecińscy melomani będą mogli rozkoszować się dźwiękami muzyki w nowoczesnych wnętrzach tego futurystycznego budynku. Dla słuchaczy dostępne będą dwie sale koncertowe -  duża, która pomieści 951 osób oraz mała na 192 osoby. Spokoju słuchaczy nie zakłóci troska o samochód - budynek wyposażony będzie w dwupoziomowy parking podziemny. Po koncercie o swoich wrażeniach porozmawiają  w kawiarni, którą  znajdą  pod zawieszoną bryłą małej sali koncertowej.

Cenne zbiory Książnicy Pomorskiej
Zerknijmy następnie na ulicę Dworcową, gdzie w świeżo zmodernizowanym budynku Książnicy Pomorskiej znajdują się sale ekspozycyjne i pracownie muzeum. Cenne zbiory Książnicy, które nie mają sobie równych w naszym regionie,  wreszcie przechowywane są w warunkach na jakie zasługują i które pozwalają  na pełne docenienie ich wyjątkowości. Dzięki instalacji windy i modernizacji pomieszczeń cenne starodruki, rękopisy, zabytkowe mapy i fotografie podziwiać może każdy, a naprawdę jest co podziwiać. W zbiorach Książnicy znajduje się między innymi unikatowa kolekcja dokumentów i fotografii związanych z polonią harbińską.

A miłośnicy oper i operetek…
Zanim jednak dotrzemy do Książnicy Pomorskiej zatrzymajmy się na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. Prace aż wrą i nawet z zewnątrz budzą podziw. Jednak dopiero zmiany jakie zostaną wprowadzone we wnętrzach mogą wywołać prawdziwy zachwyt. Szczecińscy miłośnicy oper i operetek będą mogli cieszyć się nie tylko nowoczesną i wielofunkcyjną salą teatralną - przebudowana zostanie także sala baletowa i sala kameralna. Skrzydło Południowe stanie się nowoczesną przestrzenią widowiskową, która umożliwi organizację widowisk muzycznych i dramatycznych jakie nie miały do tej pory miejsca w Szczecinie. Na zmianach skorzystają nie tylko widzowie, ale i pracownicy opery - zmodernizowane zostaną również pomieszczenia administracji, garderoby, sale prób, pracownie magazyn kostiumów.
 
Złoty wiek Pomorza
Wracając odwiedźmy Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej. Interesująca nas ekspozycja to najnowsza ze stałych wystaw, nie mająca jeszcze roku: „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”, której cenne zbiory stanowią najlepsze świadectwo znaczenie pomorskiego dworu książęcego jako ośrodka kultury i sztuki w późnym średniowieczu.

Zmęczeni chodzeniem?
W takim razie zaparzmy kawę i usiądźmy wygodnie z laptopem na kolanach w Piwnicy Kany. Zajrzymy na stronę internetową Festiwalu „Spoiwa Kultury”. Samego festiwalu z pewnością nie trzeba przedstawiać rodowitym szczecinianom. Odbywające się od roku 1999 wydarzenie kulturalne, co lato ożywia ulice naszego miasta widowiskami plenerowymi, spektaklami ulicznymi, koncertami, happeningami, akcjami teatralnymi, wystawami, warsztatami i projekcjami filmów.

Znajdź wszystkie wyselekcjonowane projekty na Wirtualnej Mapie!

Na wycieczkę zabrała Państwa Ewa Zawadzka.


Kontakt
Stowarzyszenie Media Dizajn / Szczeciński Inkubator Kultury
al. Wojska Polskiego 90
70-482 Szczecin

tel. 91 424 04 64
fax 91 421 02 04

www.inkubatorkultury.szczecin.pl
www.mediadizajn.pl

Kontakt:
Kinga Rabińska, koordynator projektu FUNdusze na Kulturę
e-mail: krabinska@mediadizajn.pl

Emilia Wolf, asystent projektu FUNdusze na Kulturę
e-mail: ewolf@mediadizajn.pl

Olga Łozińska, koordynator lokalny (Szczecin i Gdańsk)
e-mail: olozinska@mediadizajn.pl

Kamila Gębska, organizacja akcji ambientowych
e-mail: kgebska@mediadizajn.pl

design by fast4net