29 sierpnia 2012
Miasto:
Gdańsk

Województwo:
pomorskie

Beneficjent:
Gmina Miasta Gdańska

Program:
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2007 - 2013

Na przełomie roku 2013 i 2014 powstanie w Gdańsku tętniąca życiem siedziba europejskiej instytucji kultury. Budynek usytuowany obok pomnika Poległych Stoczniowców i historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, stanie się jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej i turystycznej mapie Polski.

Serce ECS to wystawa stała, dedykowana historii ruchu Solidarność. W budynku znajdować się będzie również biblioteka z czytelnią, archiwum, ośrodek badawczo-naukowy i edukacyjno-szkoleniowy oraz pracownie warsztatów twórczych dla młodzieży.

Ponad tysiącletni Gdańsk, port hanzeatycki, miasto różnych kultur i narodowości, wielokrotnie zaistniał na kartach historii. Nie inaczej było w sierpniu 1980 roku, kiedy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina narodziła się Solidarność. Przemiany rozpoczęte podczas sierpniowego strajku rozpoczęły proces rozkładu systemu komunistycznego i zmieniły na zawsze losy Europy Środkowo-Wschodniej i świata.

Dlatego też, akt erekcyjny Europejskiego Centrum Solidarności w 25. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych podpisało 29 sygnatariuszy z całej Europy - prezydentów, premierów, szefów państw. W maju 2011 roku w obecności prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wmurowano kamień węgielny nowej siedziby ECS, natomiast już w kwietniu 2012 roku na najwyższym punkcie budowy zawisła wiecha.

Już dziś ECS jest instytucją łączącą funkcje edukacyjne, naukowe, kulturalne oraz muzealno-wystawiennicze.
Organizuje projekty edukacyjne i obywatelskie, konferencje, wykłady, realizuje filmy dokumentalne i notacje filmowe, wydaje książki i gromadzi archiwalia. Angażuje się w organizację wielu festiwali i projektów kulturalnych na terenie całej Polski. Zajmuje się również przywracaniem pamięci o tych, którzy pomagali Polsce, przyznając Medal Wdzięczności - odznaczenie honorujące obcokrajowców wspierających Polaków w trudnych czasach komunizmu.

W imieniu miasta Gdańska inwestycję realizują Gdańskie Inwestycje Komunalne Sp. z o.o.


PROJEKT: Budowa Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku
Wartość projektu:
292 800 000 PLN
Kwota dofinansowania:
40 150 000 PLN
Okres realizacji projektu
X 2010 - X 2013.

www.ecs.gda.pl

 


Kontakt
Stowarzyszenie Media Dizajn / Szczeciński Inkubator Kultury
al. Wojska Polskiego 90
70-482 Szczecin

tel. 91 424 04 64
fax 91 421 02 04

www.inkubatorkultury.szczecin.pl
www.mediadizajn.pl

Kontakt:
Kinga Rabińska, koordynator projektu FUNdusze na Kulturę
e-mail: krabinska@mediadizajn.pl

Emilia Wolf, asystent projektu FUNdusze na Kulturę
e-mail: ewolf@mediadizajn.pl

Olga Łozińska, koordynator lokalny (Szczecin i Gdańsk)
e-mail: olozinska@mediadizajn.pl

Kamila Gębska, organizacja akcji ambientowych
e-mail: kgebska@mediadizajn.pl

design by fast4net